«مارگارت مای» برنده جایزه هانس کریستین اندرسن در‌گذشت

خبرگزاری فارس: «مارگارت مای» روز گذشته در سن 77 سالگی در کریست چرچ نیوزلند درگذشت. وی در طول دوران نویسندگی خود بیش از 200 کتاب نوشت و در سال 2006 موفق به دریافت جایزه هانس کریستین اندرسن شد.

خبرگزاری فارس: «مارگارت مای» برنده جایزه هانس کریستین اندرسن در‌گذشت

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از تی‌وی ان‌زد، مارگارت مای یکی از سرشناس‌ترین نویسندگان کودک جهان، مادر دو فرزند بود، روزها در کتابخانه کار می‌کرد و شب‌ها به نوشتن می‌پرداخت.

وی که نقاشی بسیاری از آثار خود را در کنار نوشتن داستان‌ها انجام می‌داد تا سال 1969 چندان شناخته شده نبود اما در این سال یکی از سردبیران آمریکایی به استعداد وی پی برد و این امر موجب شناخته شدن وی در سطح جهان می‌شود.

مای که مادر دو فرزند بود روزها در کتابخانه کار می‌کرد و شب‌ها به نوشتن می‌پرداخت. وی در طول دوران نویسندگی خود بیش از 200 کتاب نوشت و بسیاری از آنها به زبان‌های دیگر ترجمه شدند. وی عادات منحصر به فردی برای خود داشت و برای نمونه همیشه پیش از نوشتن یک داستان، آن داستان را به طور شفاهی برای خودش بازگو می‌کرد.

مای در طول دوران نویسندگی خود بارها مورد از سوی جوایز ادبی گوناگون مورد تقدیر قرار گرفت اما در سال 2006 وی به دریافت جایزه هانس کریستین اندرسن نایل شد که افتخار بزرگی برای وی محسوب می‌شد. وی پس از شنیدن این خبر دریافت جایزه اندرسن گفته بود: بسیار شگفت زده شدم. به نظرم دست‌یابی به این جایزه غیر ممکن می‌نمود.

مارگارت مای در سال 1936 در نیوزلند متولد شد و از 7 سالگی به نوشتن مشغول شد. بیشتر پی‌رنگ‌های داستان‌های وی به عناصر ماوراء‌الطبیعه اختصاص داشتند اما وی در آثار خود به روابط میان انسان‌ها و گسترش آن نیز می‌پرداخت. در میان داستان ها «شیری در بیشه»، «هفت برادر چینی» و «مردی که مادرش دزد دریایی بود» از اهمیت بسیاری برخوردار هستند.